State Champions

State Champions

WSWGA State Champions & Club
1922- 2023

 

1922 Mrs. Patterson, Grays Harbor

1923 Mrs. Jackson

1924 Mrs. Cary

1925 Mrs. Jackson

1926 Mrs. Cary

1927 Mrs. Reed

1928 Margaret Murphy

1929 Hilda McAuslan, Broadmoor

1930 Mrs. Geo. Johnson

1931 Mrs. Guy Riegel

1932 Mrs. Mrs. Geo. Johnson

1933 Hilda McAuslan, Broadmoor

1934 Hilda McAuslan, Broadmoor

1935 Mrs. Don Scott

1936 no record

1937 Hilda MccAuslan, Broadmoor

1938 Hilda McAuslan, Broadmoor

1939 Muriel Veatch

1940-1945 No Tournament Held

1946 Betty Jean Rucker

1947 Barbara Smith

1948 Mrs. John West

1949 Barbara Smith

1950 Mrs. E. Sorenson

1951 Connie Oldershaw, Manito

1952 Pat Lesser, Sand Point

1953 Jean Perry, Rainier

1954 Ruth Jessen, Inglewood

1955 Anne Quast, Everett

1956 Anne Ouast, Everett

1957 Hilda (McAuslan) Beck, Overlake

1958 Shirley Baty,Fircrest

1959 Mrs. Fred Brewitt, Kitsap

1960 Linda Anderson, Olympia

1961 Edean Ihlanfeldt, Inglewood

1962 Edean Ihlanfeldt, Inglewood

1963 Edean Ihlanfeldt, Inglewood

1964 Judy Hoetmer, Sand Point

1965 Linda A. Challman, Linden

1966 Pat Reeves, Everett

1967 Rita Weihe, Bellingham

1968 Rita Weihe, Bellingham

1969 Linda Challman, Linden

1970 Liz Culver, Overlake

1971 Judy Hoetmer, Sand Point

1972 Liz Culver, Overlake

1973 Ann Swanson, Inglewood

1974 Pat Lesser Harbottle, Tacoma

1975 Edean Ihlanfeldt, Broadmoor

1976 Linda Bellar, Sahalee

1977 Linda (Bellar) Fuller, Sahalee

1978 Linda Fuller, Sahalee

1979 Patty Curtiss, Fircrest

1980 Connie Guthrie, Spokane

1981 Ann Swanson, Sand Point

1982 Ginny Burkey, Fircrest

1983 Lisa Smith, Tacoma

1984 Mimi Racicot, Broadmoor

1985 Dana Heffernan, Fircrest

1986 Mimi Racicot, Broadmoor

1987 Julie Ralls, Sahalee

1988 Ann Swanson, Sand Point

1989 Ann Swanson, Sand Point

1990 Ann Swanson, Sand Point

1991 Mimi Racicot, Everett

1992 Ann Swanson, Sand Point

1993 Ann Swanson, Sand Point

1994 Lisa (Smith) Newman, Tacoma

1995 Ann Swanson, Sand Point

1996 Ann Swanson, Sand Point

1997 Angie Cates, Bear Creek

1998 Sharon Johnston, Fircrest

1999 Molly Cooper, Tacoma

2000 Anne Carr, Fairwood

2001 Jani Japar, Everett

2002 Jane Harris, Rainier

2003 Leslie Folsom, Rainier

2004 Shawn Farmer, Sahalee

2005 Leslie Folsom, Rainier

2006 Denise Kieffer, Fircrest

2007 Leslie Folsom, Rainier

2008 Leslie Folsom, Rainier

2009 Anne Carr, Fairwood

2010 Jane Harris, Rainier

2011 Leslie Folsom, Rainier

2012 Flora Weeks, Overlake

2013 Leslie Folsom, Rainier

2014 Cassie McKinley, Seattle

2015 Olivia Benzin, Fircrest

2016 Olivia Benzin, Fircrest

2017 Olivia Benzin , Fircrest

2018 Olivia Benzin, Fircrest

2019 Gretchen Klein, Grays Harbor

2020 No Championship Held due to COVID 19 Pandemic

2021 Jessica Zelasko, Canterwood

2022 Kendall Nicholson, Overlake

2023 Kendall Nicholson, Overlake